Przyjemna nauka języków obcych dla kinomanów

Wiele osób uczących się języka obcego nie ma cierpliwości do samodzielnej nauki w domu. Ćwiczenia gramatyczne i teksty w podręcznikach są zazwyczaj mało ciekawe, zaś wkuwanie słówek na pamięć rzadko kto lubi. Takie metody nauki są również mało wydajne, gdyż uczenie się na pamięć bez kontekstu lub powtarzanie schematycznych ćwiczeń rzadko zapisuje się na dłużej w naszej pamięci. Ponieważ większość ludzi posiada pamięć wzrokową, ważne jest aby nauka słów i zwrotów była przez nas „widziana’ oraz umieszczona w jakimś kontekście, najlepiej znanym nam z codziennego życia.

W procesie zapamiętywania niezwykle istotnym czynnikiem jest również poziom zainteresowania i chęć zapamiętania, a więc materiał powinien nas po prostu ciekawić. Dlatego doskonałą metodą nauki języka obcego jest oglądanie filmów i seriali w języku oryginalnym. Mamy tu trzy opcje takiego oglądania, które uzależnione są od poziomu znajomości języka: film z polskimi napisami, z napisami w języku oryginalnym oraz bez napisów. Najskuteczniejsze są dwie ostatnie opcje.

Oglądanie filmów z napisami oryginalnymi pozwala osobom początkującym na osłuchanie się i opatrzenie z konstrukcjami stosowanymi w życiu codziennym. Łatwiej jest rozpoznać słowo pisane i sprawdzić go w słowniku. Napisy oryginalne pozwalają nam również na robienie notatek – spisywanie ciekawych zwrotów i słów. Dużo szybciej je zapamiętamy, gdyż będą one umieszczone w konkretnym kontekście: łatwiej je sobie przypomnimy widząc przed oczami scenę z filmu.

Dla osób bardziej zaawansowanych oglądanie filmów bez żadnych napisów rewelacyjnie poprawia rozumienie ze słuchu. W filmie mamy ludzi czasami z wadami wymowy i różnymi akcentami. Dodatkowo po obejrzeniu danego filmu, możemy znaleźć jego recenzję w języku obcym lub napisać swoją.